!±8± Samsung LN37D550 37-Inch 1080p 60Hz LCD HDTV (Black)
Post Date : Mar 23, 2012 23:38:04 | Usually ships in 24 hours
February 2011
Crisp, Clear Picture Quality From a TV With a True Sense of Style
1080p Full HD With Four HDMI Inputs
Touch of Color Design
Exceeds ENERGY STAR Standards
ConnectShare Movie
AllShare DLNA Networking
Game Mode
Audio Performance
PC Connectivity
The LN37D550 also features a PC input, so you an use it as a computer monitor.
LN37D550 Select Specifications
| Video | |
|---|---|
| Screen Size: | 37 Inches |
| Display Type: | CCFL-Backlit LCD |
| Resolution: | 1080p Full HD |
| Inputs | |
| HDMI: | 4 (version 1.4) |
| Component Video (Y/PB/PR): | 2 |
| PC Input: | 1 |
| USB 2.0 Ports: | 2 |
| Component Audio Input: | 2 |
| PC Audio Input: | 1 |
| Outputs | |
| Digital Audio Output: | 1 (Rear) |
| Weight and Dimensions | |
| Dimensions (WxHxD): | 36.4 x 22.6 x 3.1 Inches (36.4 x 24.8 x 10 Inches With Stand) |
| Weight: | 27.7 lbs. (34.8 lbs. with stand) |
What's in the Box
LN37D550 37-Inch Class LCD HDTV, Stand, Remote Control, Documentation
Samsung 2011 LED/LCD Feature Comparison
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Sizes | 46", 55", 60", 65" | 46", 55" | 46", 55", 60" | 40", 46", 55", 60" | 40", 46", 55", 60" | 40", 46", 55" | 32", 40", 46", 55", 60" | 32", 40" | 22", 40" | 22" | 22" | 19", 26", 32" | 19", 32" | 40", 46" | 32", 37", 40", 46" | 22", 26", 32" | 32" |
| Full HD 1080p | |||||||||||||||||
| 240Hz | |||||||||||||||||
| 120Hz | |||||||||||||||||
| 3D | |||||||||||||||||
| Samsung Apps | |||||||||||||||||
| Your Video | |||||||||||||||||
| Search All | |||||||||||||||||
| Web Browser | |||||||||||||||||
| Skype | |||||||||||||||||
| HDMI Inputs | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4* | 4 | 4 | 2** | 2 |
| USB Ports | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| WiFi Built-In | |||||||||||||||||
| Micro Dimming | Micro Dimming Plus | Micro Dimming Plus | |||||||||||||||
| Allshare | |||||||||||||||||
| Qwerty Remote Included | |||||||||||||||||
| 3D Glasses Included | |||||||||||||||||
| Bezel Type | Ultra Thin | Ultra Thin | Ultra Thin | Ultra Thin | Ultra Thin |
* 19" has 2 HDMI inputs
** 19" and 22" have only 1 HDMI input